Харків, Академічна вул. 1а 0 800 331 743 +38(050) 333 47 90 +38(067) 333 24 81
ЗАМОВИТИ ДЗВІНОК ua/ ru/ en/ pl
ua/ ru/ en/ pl ЗАМОВИТИ ДЗВІНОК

Переробка пластику в світі

Переробка пластику в світі

Складно уявити, але відсоток пластика в загальній кількості сміття у світі найбільший.

Кожен з нас в рік викидає 50 кілограмів пластикових відходів.

У світі, за одну хвилину продається один мільйон пластикових пляшок. А виробляється їх 20 тисяч щомиті. А потреби пластика ростуть щорічно.

Велика частина відпрацьованого пластика не утилізується, а просто викидається, у тому числі в океан. Це мільйони тонн пластику. Частина пластика захороняється, а частина, що абсолютно неприпустимо й приносить шкоду всьому живому – спалюється. З димом, від спалювання пластику, у повітря потрапляють канцерогени. Потрапляючи в організм через легені, ці шкідливі речовини, завдають людині непоправної шкоди, у тому числі провокують онкологічні захворювання.

Потрапляючи в природу, пластикові пляшки та пакети, завдають значну шкоду живій природі. Непоодинокими є випадки загибелі тварин і птахів через попадання в їх шлунок пластика.

Деякі види великих риб вже ніколи не відновлять чисельність популяції. В океані вже утворилися кілька сміттєвих островів площею кілька сотень гектарів. Вони мігрують та збільшуються з кожним роком.

Як стає зрозуміло, утилізація пластикового сміття – справа не проста та навіть небезпечна, якщо не знати або не дотримуватися правил утилізації відходів.

Існує 3 методи утилізації пластикового сміття (рециклінгу):

Хімічний. Цей тип рециклінгу, на сьогодні найперспективніший і найбільш часто використовуваний. У процесі переробки з’являються нові види матеріалів і синтетичні тканини. Цей вид переробки користується попитом, коли інші види не можуть бути застосовані.

Термічний. Цей метод рециклінгу в свою чергу ділиться на кілька видів. У всіх видах в основі лежить безпечне спалювання пластику із застосованням різних способіб. У результаті, отримують сировину для виробництва нових виробів з пластику, полімери, тепло і електрику.

Фізичний. Цей спосіб передбачає подрібнення, перетирання, дріблення пластика для подальшого використання його у виробництві нових пластикових виробів. Попередньо, пластикові відходи перебираються по типу пластика та ступеню забруднення. Потім відбувається сортування, очистка за допомогою води та сушка. Після цього, масу плавлять та направляють або на виготовлення нового виробу, або формують гранули, які згодом, можна знову розплавити і сформувати новий виріб. Метод фізичного рециклінгу відносно недорогий та технічно не складний. У процесі цього методу немає небезпеки шкідливих випарів та викиду шкідливих речовин. З мінусів – дуже високе споживання енергії.

Основу пластика складають різні полімери. Цей факт сильно ускладнює та підвищує вартість переробки пластику. Як правило, відпрацьований пластик надходить на переробку забрудненим упереміш зі сміттям іншого типу. Система роздільного збору сміття підтримується дуже слабо, навіть у розвинених країнах. А в багатьох країнах третього світу її і зовсім немає. Зусилля тисяч волонтерів по очищенню територій і водойм – це крапля в морі. Проблема набула масштабу загальносвітової. Будуються заводи з переробки пластикового сміття та полігони для його знищення. У деяких країнах прийняли закон про заборону пластикових пакетів. Вводяться штрафи за викид пластикового сміття та податок на використання. Розробляються нові методи використання переробленого пластику для будівництва доріг, як фундамент будинків, вуличної плитки, виготовлення одягу, меблів. Незважаючи на всі зусилля, пластика не стає менше. Ми щодня використовуємо його та щодня його викидаємо.

Певно, що потрібно скорочувати споживання пластика в принципі.

Кілька нескладних кроків щодо зниження споживання пластика в побуті:

  • використовувати багаторазові пляшки;
  • продавати воду та напої у великому об’ємі, а не в маленьких пляшках;
  • відмовитися від пластикових трубочок і одноразового пластикового посуду;
  • не використовувати одноразові пластикові пакети.
  • Роздільний збір сміття повинен стати звичкою кожної людини. Це основа відповідального ставлення до природи та до планети в цілому.